FDM (Fused Deposition Modeling)

Fused Deposition Modelling (FDM) dilimizde eriyik yığma modelleme sistemi olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde en yaygın ve dünya üzerinde en fazla kurulu sisteme sahip katmanlı imalat teknolojisidir. FDM teknolojisine sahip profesyonel bir 3D yazıcı, filament halinde olan termoplastik malzemeyi yarı eriyik hale getirip nozzledan katman katman dökerek üretim işlemini gerçekleştirir. Parçanın geometrisine bağlı olarak, bazı durumlarda destek yapılarına ihtiyaç duyulabilir. Destek yapıları, parçadan el veya özel solüsyonlar ile ayrıştırılır.

Dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılan 3D baskı teknolojileri, aynı zamanda ‘’katmanlı imalat teknolojileri’’ olarak da adlandırılır. 3D yazıcı teknolojilerinden FDM teknolojisi, gerçek mühendislik malzemelerinden prototiplerin üretilmesine olanak sağlar. FDM teknoloji ile kavramsal modeller, üretime yardımcı ekipmanlar ve son kullanıcı ürünleri de üretilebilir. FDM teknolojisi ile üretilmiş parçalara ihtiyaca ve isteğe göre boyama, parlatma ve kaplama gibi ardıl işlemler uygulanabilir.

fdm baskı.jpg

SLA (Stereolithography)

SLA baskı.png
sla baskı.jpg

SLA Stereolithography 3D baskı teknolojisi, 3D baskı teknolojileri içerisinde ilk icat edilen 3d baskı teknolojisidir. 3D yazıcı teknolojisinin mucidi olarak bililinen Chuck Hull tarafından bulunan SLA teknolojisi 1986 yılında icat edilmiştir ve 3DSystems firmasını kurmuştur.

SLA teknolojisi reçine baskı olarak da bilinir. Fotopolimer reçine malzeme kullanılarak ışığın, molekül zincirlerini birbirine bağlayarak polimerler oluşturması ile 3d modeller oluşur ve lazerin ince işleme hassasiyeti sayesinde detaylı modeller bu teknoloji ile üretilebilir. Ayrıca SLA teknolojisine benzer şekilde çalışan DLP Dijital Light Projector teknolojisi olarak adlandırılan ışık kaynağı olarak projektör kullanılan reçine 3d baskı teknolojiside mevcuttur. Bu teknolojileri kullanacan 3d yazıcı markalarının başlıcaları ise 3D Systems ve Formlabs’dir.

 

SLA REÇİNE BASKI NERELERDE KULLANILIR?

 

SLA Reçine 3D baskı teknolojisi ilk kullanım olarak medikal modellerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Tomografi yada MR ile alınan hasta modelleri SLA 3d yazıcılar sayesinde detaylı olarak üretilerek ameliyat öncesi planlamalarda kullanılmaktadır.

Ayrıca yaygın olarak SLA reçine 3d baskı teknolojisi kuyum alanında da kullanılmaktadır. Bilgisayar ortamında hazırlanan 3d modeller dökülebilir reçine malzemeden üretilir ve oluşturulan prototip kalıp alınacak olan master model olarak kullanılır.

 

SLA REÇİNE 3D BASKI’DA HANGİ MALZEMELER KULLANILIR?

 

SLA Reçine 3D baskı teknolojisinde görsel amaçlı üretimlerde kullanılmak için genellikle standard reçineler ile üretim yapılır.

Mekanik prototiplerde kullanılmak üzere ABS özelliği gösteren dayanıklı reçineler kullanılabilmektedir.

Kuyumculuk alanında ise yaygın olarak kulanılan hammadde dökülebilir reçinelerdir. Bu reçineler mum özelliği gösterir ve üzerinden kalıp kolayca alınabilir.

Yine bazı model prototipleme işlerinde kullanılmak üzere yarı esnek malzeme kullanılabilmektedir.

Ayrıca dental alanlardaki üretimler için özel olarak kullanılan reçineler bulunmaktadır.

 

SLA REÇİNE 3D BASKININ AVANTAJLARI NELERDİR?

 

SLA teknolojisinin birinci avantajı diğer teknolojilere göre daha hızlıdır. Fonksiyonel parçalar diğer teknolojilere kıyasla daha hızlı üretilebilir. Ayrıca üretim tablası verimli hazırlandığında aynı parçadan çoklu üretimlerde zaman maliyetide düşmektedir. Örneğin bir model x sürede üretilirken aynı tablada 10 model 2-3x sürede üretilebilmektedir. Yüzey hassasiyeti çok fazladır katmanlar hissedilmeyecek derece detaylı modeller üretilebilmektedir. Dİğer teknolojilerde üretilemeyen ince detaylar SLA 3d baskı teknolojisinde üretilebilmektedir.

SLA teknolojisinin dezantajları ise maliyetleridir. FDM teknolojisine göre cihazlar ve kullanılan reçine hammadde SLA 3d baskı teknolojisinde daha pahalıdır.

Ekran Alıntısı.JPG